האם לילד שלי יש הפרעות קשב וריכוז

האם לילד שלי יש הפרעות קשב וריכוז? חמש שאלות שכל הורה צריך לשאול את עצמו...

אבחון מוקדם של הפרעות קשב וריכוז יכול לעזור לילדים במידה רבה. רק כאשר מבינים מה הבעיה ויודעים לתת לה שם, אפשר לבחור טיפול מתאים, וכאשר הילדים יקבל את הטיפול הנכון, הם יחושו הטבה, יהיה להם קל יותר לתפקד, והם יוכלו ליהנות מאיכות חיים גבוהה יותר.
במיוחד בשבילכם, הורים יקרים, אספנו רשימה של חמש השאלות החשובות ביותר שצריך לשאול את עצמכם,  כדי לדעת האם יש אפשרות שלידיכם יש הפרעות קשב וריכוז וללכת לאבחון.

1

האם הילד שלי מצליח להתרכז לאורך זמן?

מחקרים מראים שילדים בגילאי בית הספר אמורים להיות מסוגלים לשבת בכסא מרוכזים במשך 45 דקות ולהקשיב לדברי המורה. זו הסיבה שתוכנית הלימודים האקדמית בבית הספר מבוססת על שיעורים שאורכם עומד על משך הזמן הזה. ילד שמתקשה להתרכז ושנוטה לזוז בכיסא במהלך השיעור מבל להצליח לעקוב אחר דברי המורה עשוי לסבול מהפרעת קשב, מה שמצריך המשך בירור.
נכון אתם לא נמצאים עם הילד בכיתה כדי לראות האם הוא מפגין את היכולות האלה ולכן חשוב לשאול את הילד על חוויות היומיום הבית ספריות שלו. הילד אולי לא יידע להסביר שקשה לו להתרכז, אבל אם תהיו רגישים מספיק אתם תבינו את המסר שמתחבא בין השורות. רצוי גם לתפוס שיחה קצרה עם המורה ולשאול על תפקוד הילד בכיתה.

האם לילדה שלי יש רמת מוסחות גבוהה?

הפרעת קשב וריכוז לא באה לידי ביטוי רק בפן האקדמי ולכן, אם ההורות שלכם תהיה מודעת, אתם תוכלו לשים לב לקתיומה גם כאשר הילדה נמצא בבית. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז מוסחים בקלות מגירויים ומרעשים, קשה להם לשבת בשקט במקום אחד יותר מכמה דקות והם לעיתים מפגינים קופצנות יתר ותזזיתיות. אם בארוחת יום שישי הילדה מגלה חוסר סבלנות, אם גירוי קטן כמו התעופפות של זבוב בחדר מקשה עליה להירדם בלילה או אם קשה לה להיות מרוכזת אפילו בשיחה קלילה אתכם- יכול להיות שיש מקום לפנות לייעוץ מקצועי.

האם הילד שלי שכחן?

ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז הם בעלי נטיה לשכחנות.  בפועל זה יכול לבוא לידי ביטוי בכך שצריך להגיד להם כל דבר כמה וכמה פעמים (כי הם פשוט שכחו מה ביקשתם), שהם עשויים לאבד את החפצים שלהם (העיפרון, המחברת, המפתח לבית) די בקלות ושהם יכולים לשכוח משימות יומיומיות.

האם לילדה שלי קשה לאסוף את עצמה לבצע משימות ולהתמיד בהן?

לילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז לוקח זמן לאסוף את עצמם לביצוע משימות שונות או להתארגן לפעילויות. הם אלופים בדחיינות בין אם מדובר בכניסה למקלחת, בין אם בשטיפת הכלים או בין אם לקום מהמיטה בבוקר. זו הסיבה שילדים כאלה, בעבר, כאשר המודעות לנושא היתה בחיתוליה, נחשבו לעצלנים, כי היה להם קשה לבצע מטלות, בבית ובבית הספר כאחד.

האם ההתנהלות של הילד שלי מבטאת חוסר שקט פיזי?

הפרעות קשב וריכוז שיש להן גם מימד של היפראקטיביות יכולות להתבטא בחוסר שקט פיזי ובאימפולסיביות. בפועל, זה אומר שלילד יש מאגר אנרגיה בלתי נדלה, שיהיה לו קשה לדחות סיפוקים, מה שיכול ליצור עימותים רבים ביניכם, שהוא יכול להתפרץ לדברים שלכם ושלעיתים יכול להיות לו קשה לקבל את הסמכות שלהם או להישמע לחוקים באופן כללי.
אם התשובה שלכם חיובית לכל או לרוב השאלות הללו, בהחלט ייתכן שלילדים ישנם קשיים ושכדאי לפנות לאבחון.
נורה אדומה צריכה להידלק רק כאשר רוב התיאורים הללו מאפיינים את התנהגות הילד, ולא רק אחד מהם, וגם כאשר לא מדובר בהתנהגות חד פעמית אלא בהתנהגות המתמשכת על פני פרק זמן משמעותי.
חשוב גם להבין, שקשה מאוד לתאר באופן שבלוני את ההתנהגויות של ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, כי כל ילד הוא עולם ומלואו, כל ילד שונה מאחר ולכל ילד הדפוס האישיותי שלו.
ולכן גם בעיות קשב וריכוז מתבטאות באופן שונה אצל ילדים. זה אומר, שאנחנו ממליצים להתייחס אל רשימת השאלות הזו כאל כיוון כללי שעשוי לרמז על קיומה של בעייה ולא כאל נוסחה מתמטית שיכולה לאפשר לכם לבצע לילד אבחנה באופן עצמאי. במידה וכן נדלקה לכם נורה אדומה, כאמור, אנחנו ממליצים בחום לפנות מיד לבירור מקצועי ולביצוע אבחון, שיתווה את דרך הטיפול האידיאלית בילד. 

ליצירת קשר מיידי להתייעצות בנושא אבחון קשב וריכוז במודיעין מכבים רעות