מה עושים כשהילד מגיע הביתה עם ציונים נמוכים בתעודה?

 

 

אוטוטו הילדים שלנו יחזרו הביתה עם תעודת מחצית. האירוע הזה הוא תמיד מרגש ומשמח, עבור ההורים והילדים - כשהם תלמידים טובים, שעומדים בציפיות של כולם. אבל כשהילדים שלנו מגיעים עם ציונים נמוכים או נמוכים יותר מכפי שציפינו- יכול להתעורר בבית לא מעט מתח. הילד לא ממהר להוציא את התעודה מהתיק, כי הוא לא רוצה לאכזב את ההורים. ההורים לא בטוחים איך נכון להגיב, מנסים להסתיר את אי שביעות רצונם, מצליחים-לא מצליחים, הילד שוב מרגיש שאכזב, ומפה הדרך לחוסר שקט בבית קצרה. איך בכל זאת הופכים את הסיטואציה הזו לחוויה מתמירה? הנה כמה טיפים שאספנו בשבילכם.

היו מודעים למקום (הרגשי) שממנו אתם מגיבים
התגובה שלנו לציונים של הילדים שלנו הרבה פעמים קשורה אלינו, ולא באמת לילדים שלנו, ומן הראוי שנהיה מודעים לכך. יוצא לנו, למשל, לפגוש הורים, שמציבים דרישות סופר גבוהות מהילדים שלהם, בעיקר כי הם קודם כל מציבים דרישות גבוהות מעצמם. בגלל שהם חייבים להיות perfect הם מצפים גם מהילדים שלהם להיות כאלה. הורים אחרים תפסו את עצמם כתלמידים לא מספיק טובים כשהיו הם עצמם ילדים, והם מבקשים לעשות תיקון, באופן אולי אפילו בלתי מודע, דרך הילד. יהיה המקום הרגשי ממנו מתעוררת התגובה שלנו ככל שיהיה, כשנהיה מודעים לכך נוכל להשתדל יותר לא להפיל על הילד את התיקים הרגשיים שאנחנו נושאים איתנו במהלך חיינו.

שבו עם הילד לשיחה כנה
גם אם "ניקיתם" את פצעי העבר מאופן התגובה שלכם לתעודה (הניקוי הזה הוא תהליך, והוא דורש עבודה אישית שלנו כהורים, עם עצמינו), יכול להיות שאתם בכל זאת חשים שהציונים לא משקפים את היכולות של הילד. סביר להניח שאתם גם לא מופתעים, כי הייתם מודעים למצבו של הילד בבית הספר, אבל התעודה היא בבחינת צלצול תזכורת לכך שיש פה איזשהו קושי אובייקטיבי שהילד מתמודד איתו. אז מה עושים? דברו עם הילד. נסו לברר איתו איך הוא מרגיש ביחס לציונים. דברו בכנות. שתפו איתו את שעל לבכם בצורה הכי פתוחה, באופן ישיר וגלוי. שאלו אותו האם הוא מרוצה מהציונים שלו או מתוסכל? האם יש לו קושי? איך הוא נמצא ביחס לשאר הכיתה לדעתו? בררו איתו מה יכול לעזור לו כדי לקבל ציונים טובים יותר במחצית הבאה.

התמקדו במקצוע אחד או שניים
אם ציוני התעודה כולה באופן גורף נמוכים, אנחנו ממליצים להתחיל צעד צעד, על ידי התמקדות במקצוע אחד או שניים שהם מאתגרים עבור הילד במיוחד או שהוא פשוט פחות מרגיש זיקה אליהם והם פחות מעניינים אותו. ייתכן, שתמיכה מצדכם ההורים בעשיית שיעורי הבית, חיזוק קל מצד המורה או סיוע חיצוני-של חונך או מורה פרטי- יכולים לעשות הבדל גדול בציון. גם אם הציון ישתפר בשני מקצועות בלבד, הילד יחווה הצלחה, ההצלחה הזו תתורגם לעלייה בתחושת המסוגלות שלו, והיא בתורה תשפיע לטובה על התפקוד האקדמי ביתר המקצועות ואף על התפקוד הרגשי-נפשי.

קחו את הדברים בפרופורציה הנכונה
למרות שבית ספר ממלא תפקיד מרכזי בחייהם של ילדינו ולמרות שציונים זה חשוב, הילדים שלנו הם לא רק בית ספר וציונים. הם עולם ומלואו. בית הספר, הציון הוא מהמדדים היחידים לפיו נשפט הילד שלכם, אבל זה מדד שרחוק מלהקיף את כל היבטי החיים שבהם הילד שלכם יכול להיות להתבלט. במילים אחרות, בית הספר הוא רק אספקט אחד וצר מהתמונה הכוללת שמרכיבה את הפסיפס של הילד שלנו. אנחנו מכירים המון ילדים מוכשרים, חכמים ומקסימים, שבית הספר הוא לא המקום שבו באים לידי ביטוי הכישרון והחוכמה האלה. וזה בסדר. אפשר להפיק את המירב מהמשך החיים, גם עם תעודה שיש בה ציונים שהם לא מספיק גבוהים. הידיעה הזו היא חשובה, כי היא תאפשר לכם לקחת את הדברים בפרופורציה, כשרואים את כל התמונה של הפאזל ולא רק חתיכה אחת קטנה ממנה, אפשר גם להגיב בצורה שקולה ומאוזנת יותר.

התעכבו על החוזקות של הילד
לאור העצה הקודמת וברוחה, תמיד תמיד חשוב שתתעכבו על המקומות החזקים של הילד, ושתסייעו לו להתחבר אליהם. חוש אחריות כלפי האחים הקטנים, עזרה להורים בבית, נדיבות, כישרון בשירה, ריקוד או קוסמות, דימיון ומעוף והפגנת אמפתיה כלפי האחר- כל ילד והחוזקות שלו, הכישרון שלו, התכונות והאופי שהופכים אותו למי שהוא, מיוחד ויחיד . כדי שהילד שלכם לא יגדיר את עצמו באופן שלילי, רק בגלל ציונים נמוכים, חשוב לשוב ולהזכיר לו כל הזמן, את הכוח שיש בו. הביטחון שהוא ירכוש בעצמו וביכולותיו, אגב, יסייע לו מאוד בהתמודדות עם קשיים לימודיים, במידה ויש לו כאלה. הוא יאמין בעצמו ויידע שהוא מסוגל, וימצא את הנתיבים להשיג את מטרותיו, חרף האתגרים.

המאמר נכתב ע"י נאוה סלור מייסדת מרכז אמירים

לפרטים נוספים והתייעצות, פנו אלינו ונשמח לעזור.

 

 

:מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך 

 

חרדת בחינות- איך עוזרים לילדים שלנו להתמודד עם חרדת הבחינות? 

 

בבית הספר אומרים לי שהל בסדר אבל מרגיש לי שיש לו קושי 

 

איך נצליח בבחינות הבגרות? תהליכי למידה והתנהגות שיעזרו לכם להצליח