לאור המצב הביטחוני: כך תנהגו עם הילדים

לאחרונה, על רקע גל הטרור שפוקד את המדינה, קיבלנו פניות רבות מהורים מודאגים שמרגישים חסרי אונים, שלא לגמרי יודעים מה להגיד לילדים, איך לענות לשאלות שלהם וכיצד להרגיע אותם.
כדי שתוכלו לשמור על שפיות אל מול הילדים גם בימים של אלימות גואה, לפניכם תמצית של ההסברים וההנחיות המרכזיים שנתנו ללקוחות שלנו בשבועות האחרונים, טלפונית או באופן פרטני.

 

לא לטייח

בחוץ מתרחשים דברים קשים, והילדים שלכם מרגישים את המתח הזה ויודעים שמשהו איננו כשורה, גם אם אתם עושים מאמצים עילאיים להקרין להם חזות ורודה, שמחה ורגילה. דווקא הניסיון לשדר את ההיפך ממה שבאמת קורה במציאות יכול להדאיג את הילדים, כי הם מהר מאוד יבינו שמסתירים מהם דבר מה, ובדיוק כמונו, המבוגרים, כאשר מסתירים מאיתנו, אנחנו נלחצים עוד יותר, מעצם המחשבה על כמה גדול הוא ה"סוד" ששומרים מאיתנו. המוטו שלנו, במרכז אמירים, הוא להיות כמה שיותר אמיתיים עם הילדים. הילדים שלנו צריכים להכיר את העולם שבחוץ, והניסיון לשמור אותם בבועה שכולה רק טוב, מבלי שיחוו כאב, פחד, או קושי, רק יפגע בכישורי ההתמודדות שלהם בשלבים מאוחרים יותר בחיים, כי העולם איננו בועה שבה הכל נפלא כל הזמן.

 

לבחור מה לספר ולהיות תמציתיים

יחד עם זאת, חשוב לנו גם לסייג את העצה הקודמת, ולהדגיש שבמסגרת המדיניות הכנה והאמיתית, חשוב להיות עם יד על הדופק לגבי מה שמספרים לילדים ומה לא. אין סיבה להעמיס עליהם במידע ופרטים, לשתף אותם באינפורמציה שאיננה הכרחית (כמו מהו מצב הפצועים, ואיך נהרג הנוסע בן ה- 60 באוטובוס), ורצוי גם להימנע מעיסוק בעתיד או בעבר באמצעות משפטים כמו: "אנחנו מקווים שגם כשאתה תהיה גדול לא תלך לצבא" או "גם אמא שלך ואני חווינו הרבה מאוד כשהיינו ילדים". העיסוק הזה בהווה ובעבר עלול לייצר מחשבות מיותרות בקרב הילדים, להדאיג אותם ללא סיבה ולהסיט אותם מהסטייט אוף מיינד של ה"כאן ועכשיו", שהוא החיים האמיתיים ושילדים יודעים כל כך טוב כיצד להיות בו. התמקדו במה שקורה כעת, הציגו את העובדות החשובות בקצרה ובאופן תמציתי והיו ברורים בדבריכם.

 

לשמור על יציבות נפשית איתנה

מהניסיון רב השנים שלנו למדנו שכאשר מדובר ביחסי הורים וילדים, במקרים רבים מצבו הנפשי של הילד הוא מראה למצב הנפשי של ההורה. בפועל זה אומר שכאשר הורה חרד, דואג, מוטרד במחשבות כפייתיות וחושש- הילד ישר מרגיש זאת, חש שהקרקע היציבה נשמטת מתחת לרגליו והופך הוא בעצמו חרד וחסר מנוחה. לכן אנחנו ממליצים בחום לכל הורה לבדוק את עצמו, ולעשות עם עצמו עבודה במידה והאירועים מעוררים בו הצפה רגשית שעלולה להלחיץ את הילד. במרכז אמירים קיימים שירותי טיפול רבים, שחלקם גם נועדו לסייע במצבי חירום, ושהאפקט שלהם יכול להיות מהיר, ואם אתם חשים שההתרחשויות האחרונות הוציאו אתכם מאיזון וגרמו לכם במידה רבה "לאבד את השפיות"- אנחנו נשמח לעמוד לרשותכם.

 

לנצל את הזמנים הקשים כדי לחנך לאהבת אדם

כאשר אנחנו, כהורים, שומעים בטלוויזיה על ישראלי שנהרג בפעולת טרור, התגובה שלנו יכולה להיות קשה ויצרית, ולכלול אמירות גורפות, בוטות ומכלילות כנגד הצד שני. חשוב בנקודה הזו להיות מאוד מודעים לאמירות שאנחנו משמיעים ליד הילדים, כי לילד, שמושפע כל כך מהוריו, קל מאוד להתחיל לשנוא ערבי, רק כי הוא שמע את אבא שלו צועק משהו בסלון, צעקה שנבעה מלהט הרגע, מכעס ומאימפולסיביות חסרת רסן. כדי שהילדים שלנו יוכלו לחיות חיים מלאי אהבה ולראות בעולם מקום בטוח, צריכה להיות בהם אהבת אדם וחשוב שהם יידעו לסמוך על הזולת, וזהו הטיימינג הטוב ביותר (אם כי גם המאתגר ביותר) לזרוע בילדים שלנו אהבת אדם שכזו. אפשר להסביר להם, למשל, שלא כל הערבים מבצעים פיגועים ושרובם אינו עוסק בפעילות אלימה, שבכל קבוצה (גם בקרב היהודים) יש תמיד אדם קיצוני שבוחר לעשות מעשה טפשי ופוגעני וכן הלאה.

 

להמשיך לשמור על שגרה

העצה החשובה ביותר שלנו אליכם, הורים יקרים, היא להמשיך, עד כמה שאפשר, להתנהל כפי שאתם מתנהלים בימים כתיקונם: לשמור על השגרה של הילדים, לאפשר להם להמשיך ללכת לחברים ולהסתובב בחוץ, לשבת יחד כל המשפחה לארוחת ערב וכו'. שגרה היא מפלט בטוח עבור ילדים, ואם על רקע האירועים והחרדות האישיות שעשויות להיות לכם בעקבותם, תתחילו למנוע מהילדים לעשות את הדברים שהם אוהבים, רגילים ומחכים לעשותם, ההתרחשויות הפוליטיות מהר מאוד ישתלטו על חיי היומיום שלהם ומצבם הנפשי ישתנה בהתאם לכך.

 

שנדע ימים שקטים יותר במהרה.