להקל על החרדה ב-5 דרכים טבעיות

הלב שלכם "יוצא ממקומו" כל פעם שעליכם לעמוד מול קהל? אתם נמצאים בלחץ מתמיד ובמתח מתמשך, על אף כי מבחינה רציונאלית, אין סיבה שתהיו? אתם מדמיינים את הגרוע ביותר במצבים מסויימים בחיים, והדאגה העזה ניכרת על הגוף שלכם בדמות הזעה מוגברת, שלשולים וחוסר שקט? סביר להניח שאתם, כמו רבים וטובים אחרים, סובלים מהפרעת חרדה.

הפרעת חרדה היא בעיה שפוגעת באופן משמעותי באיכות החיים ושעלולה גם לשבש את התפקוד היומיומי, ועל כן היא מחייבת קבלת טיפול מקצועי. בינתיים, עד שתפנו לקבלת טיפול (מהניסיון שלנו, לכל אחד הדרך שעליו לעשות עד שהוא ירגיש בשל לטפל בחרדות), אספנו מספר טיפים שעשויים לעזור לכם להקל במקצת, ובאופן טבעי לחלוטין, על הסבל שאתם חשים בחיי היומיום בגין החרדות.

 1) תזונה נוגדת חרדה

שינוי תזונתי, המבוסס על "מזונות נוגדי חרדה", נמצא כמיטיב עם חרדות. בספרה Potatoes not Prozac מראה ד"ר קטלין דז-מזונס (Kathleen DesMaisons) כיצד תזונה הולמת המבוססת על פחמימות מורכבות (או על "מאכלים חומים", כפי שקוראת להם המחברת בספרה) יכולה לסייע להפחתת חרדה. המזונות הללו מסייעים להגדיל את אספקת החומרים הכימיים במוח (הנקראים נוירו-טרנסמיטורים), שמחסור שלהם הוא שיוצר את החרדה. אומגה 3, ויטמין 12 ופרוטאין בכלל, תפוחי אדמה ואגוזים, זרעים או כל מזון אחר המכיל חומצות שומן חיוניות- זוהי רשימה חלקית ביותר ולא ממצה של סוגי המזונות שיכולים לתרום לשיפור החרדות.

2) הביאו את הטבע אליכם באופן יומיומי
לטבע יש אפקט מרגיע, מרכך ומזכך. יש סיבה לכך שהצימרים ויחידות הנופש האטרקטיביים ביותר ממוקמים על גב ההר, על חוף הים או על רקע נופים מרהיבים אחרים. נסו להכניס את הטבע לחייכם באופן יומיומי כדי לתפוס כמה דקות של שלווה ושקט בתוך מציאות פנימית שאינה קלה עבורכם. הכוונה היא לא למרפסת שלכם בבית הממוקם בכרך הסואן, אלא לטבע בהתגלמותו: חוף הים, פארק לאומי ציבורי בעיר גדולה או המדבר- נסו למצוא את פיסת הטבע האהובה עליכם ולהנגיש אותם עד כמה שניתן לחיי היומיום שלכם.

3) יש חדש תחת השמש
העובדה, כי הפרעת חרדה קשורה ברמות נמוכות של סרוטונין, מוליך עצבי חשוב במוח, הפכה כיום קונצנזואלית. דר' יאנג, מומחה לרפואה משלימה, מסביר, כי חשיפה לשמש מאפשרת להגביר את ייצור הסרוטונין במוח, מה שבתורו עשוי להשפיע באופן חיובי על החרדה. כמובן שיש להיות זהירים ולא להיחשף יתר על המידה לשמש, כדי לא להינזק מחסרונותיה.

4) אמצו לכם טכניקת רגיעה כלבבכם
טכניקות רגיעה, כמו: מדיטציה, דימיון מודרך, הרפייה ונשימות ידועות כבעלות אפקט חיובי על בעלי חרדות. הטכניקות הללו דורשות תרגול יומיומי והתמסרות מוחלטת, כדי שניתן יהיה לחוש בהבדל. נסו להתוודע אל אחת מהשיטות הללו ובחרו מתוכן את זו שעושה לכם טוב. רצוי להתחיל את הבוקר בתרגול של השיטה שבחרתם ולסיים איתה את היום.

5) עשו לכם תחביב
עבור רבים הסובלים מחרדה, הלחץ והסטרס המתמידים שבו נתון כל בן אנוש בציוויליזציה המערבית, מעצימים עוד יותר את החרדות, שלא לדבר על אלה שהתקפי החרדה שלהם קשורים לתפקוד שלהם בעבודה ולביצוע המקצועי שלהם. בהנחה שהאדם ה"חרדתי" מן השורה לא יעזוב את עבודתו או יקצץ את שעות הנוכחות במשרד, אנחנו ממליצים לפתח תחביבים ועיסוקים נוספים, שאינם קשורים לעבודה, אלא שמאפשרים להתחבר לנשמה. נגינה בפסנתר ידועה, למשל, כמעוררת רגיעה, אך גם ציור, בישול, סריגה, נגרות ועוד יכולים לסייע להתמודד עם לחץ, ובכך לעזור בוויסות רמות החרדה. שורה תחתונה, כאשר תשקיעו זמן בדברים שעושים טוב לנשמה שלכם, תרגישו טוב יותר מבחינה נפשית.

התמודדות עם חרדה מחייבת התגייסות והתמסרות
אנחנו במרכז אמירים לא מאמינים בפתרונות פלא לאף בעייה, רגשית-נפשית או פיזית, ואנחנו סבורים, שכדי להירפא, להינות מאיכות חיים ולהפיק את המירב מחיינו- עלינו לקבל החלטה אמיצה להירפא, להאמין כי מגיע לנו לחיות טוב יותר ולהתגייס באופן אקטיבי ומתמשך לטובת הריפוי האישי שלנו. לכן, ברצוננו להבהיר, כי יישום חד פעמי של אחת מהעצות המובאות לעיל, או יישום שלהן שלא יתוגבר בטיפול רגשי/נפשי/גופני/אנרגטי מקצועי מתאים (טיפולי פסיכולוגי, טיפולי CBT, טיפולי ביו-פידבק, טיפולי ריברסינג ועוד), ברוב המקרים, לא יהיה תועלתי.

אנשי הצוות במרכז אמירים ישמחו לייעץ, לענות על שאלות ולסייע לך לבחור את השיטה הטיפולית המתאימה לך ביותר!

דברו איתנו 08-9265086