fbpx

מה עושים כשהילדים משתעממים בתקופת החגים?

הילדים "מטפסים על הקירות" כאשר משעמם להם במהלך החגים?  מדוע לא כדאי להירתם למאמצים ולמצוא באופן מיידי עיסוק לילדים? למה רצוי ללמד אותם להעסיק את עצמם, ואיך לעשות את זה? 

משעמם לי 1

מדוע חשוב שילד יידע למצוא לעצמו תעסוקה?
אם קריאת הכותרת גרמה לכם לחשוב שאתם עומדים לקרוא עוד מאמר, שידון בחשיבות של זמן איכות עם הילדים כאמצעי לחיזוק הקשר הורה-ילד, אתם טועים.

שלא תבינו לא נכון, ברור שחשוב להקדיש זמן לעשייה משותפת עם הילדים... אבל חשוב לא פחות גם לעודד אותם להעסיק את עצמם וללמד אותם שלהיות עם עצמם זה חשוב.

אנחנו נמצאים בעידן שבו הילדים- על הרצונות והצרכים שלהם- נמצאים במרכז, ולכן קורה, שתסמונת ה"אמא, משעמם לי", שמאפיינת מאוד את תקופת החגים, הופכת את ההורים לצוות הווי ובידור, שאמור לספק לילדים תעסוקה במשך רוב שעות היום או לצייד אותם ברשימה אינסופית של רעיונות, כיצד הם יכולים להעביר את זמנם הפנוי. 

ההורים, כמובן פועלים מכוונה טובה ומתוך אינסטינקט הורי טבעי, אבל זה לא בהכרח הדבר הטוב ביותר להתפתחות של הילדים, אלא להיפך:  הסיפוק המיידי של הצורך של הילדים למלא את זמנם הפנוי בתוכן,  מונע מהם ללמוד לדחות סיפוקים, להתמודד עם הקשיים שלהם, ואף לפתח את היצירתיות והדימיון.

בנוסף, מצב זה אף גורם להם לפתח תלות בהורה, שעם הזמן תהפוך למעמסה עבור ההורה ותיצור מתחים בבית. הורים שלומדים 'לעמוד דום' נוכח תלונות הילדים שמשעמם להם לא רק מרגילים את הילדים לא לדעת כיצד להיות עם עצמם, אלא גם פוגעים ביכולת שלהם להיתפס בעיני עצמם כיצור עצמאי. זה גם עלול לפגוע בדימוי העצמי שלהם. 

אז איך עושים את זה? כיצד מעודדים את הילדים להעסיק את עצמם?

דוגמא אישית (מודלינג – modeling). אנחנו יודעים שדוגמה אישית משפיעה במידה רבה על האופן שבו יעוצבו דעותיהם, מחשבותיהם והתפיסה של עולם הילדים. אם אתם רוצים שהילדים יתחילו להיות יותר אקטיביים ויאמצו לעצמם פעילות, שמשו להם דוגמא ואמצו לעצמכם תחביב או פעילות שעושים לכם טוב. בין אם מדובר בקריאת ספר, בין אם בניגון על גיטרה, בין אם בבישול ובין אם ביצירת תכשיטים מחרוזים. כאשר הילדים יראו, שאתם מקדישים זמן לא רק למה שאתם "חייבים לעשות", אלא גם למה שאתם אוהבים לעשות הם יקבלו השראה, ילמדו להתוודע אל תחומי החוזק שלהם ולמצוא לעצמם תעסוקה שהם אוהבים.

דברו עם הילדים והסבירו להם מדוע חשוב שהם ילמדו למלא את זמנם גם בכוחות עצמם.כאשר מדברים עם ילדים בגובה העיניים וממקום אמיתי וכן, אך גם מלא ביטחון, הם לא רק מקשיבים, אלא גם יודעים להעריך את מה שהם זה הרגע שמעו ואף ליישם.

פשוט להיות- רצוי, כבר מראשית ההתפתחות של הילדים, כאשר הם מתחילים לזחול ולעשות צעדים ראשונים, לתת להם פשוט "להיות", ולא לרדוף אחריהם, להסתובב סביבם או להתקדם איתם יד ביד בכל צעד שהם עושים. הנוכחות שלכם בקרבת הילדים כמובן חשובה, אך משום מה לרבים מאיתנו ההורים מחשבה שככל שאהיה עם הילדים יותר, ככל שאשחק איתם, אצייר איתם יותר משמע: 'אני הורה משקיע'...'אני הורה נוכח...'. ילדים זקוקים גם למרחב שלהם, וחשוב לא פחות שישחקו, יפעלו ויעסיקו עצמם גם עם האחים/ האחיות/ חברים שלהם.

 


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

 5 טיפים לתקשורת טובה עם הילדים בחופש הגדול 

 מה הילדים צריכים בחופש הגדול: שגרה או חופש מוחלט לחפש את עצמם? 

 אמא'לה חופש גדול! 4 כללים לעבור את החופש הגדול בשלום